Ik ben ten einde raad.
Mijn solis espresso machine begaf het na jaren trouwe dienst. Na wat google/ youtube en chatGPT speurwerk ontdekte ik dat de pomp het niet meer deed. Op dezelfde dag een nieuwe pomp gehaald en vervangen. Dat was een hele tour, maar het lukte. Toen ik de stekker van de machine in het stopcontact deed, viel me iets op. Ongeveer een seconde draaide de pomp. Dat deed hij normaal niet. Toen ik de machine aan zette, ging de pomp weer draaien. Dat hoort ook. Hij spoelt altijd even een paar seconden. Nu stopt hij alleen niet meer. Hieronder het verslag wat ik samen met chatGPT maakte. ChatGPT denkt dat de sensor die tegen de pomp aanzit kapot is, maar dat is de zevende diagnose van chatGPT. Dus ik geloof het niet meer. Hopelijk is hier iemand die kan helpen. oh misschien belangrijk. In Nederland zie je deze machine in exact dezelfde uitvoering onder de naam Sage. Sage The Barista Express.
ChatGPT verslag en uitleg van de problemen.
Samenvatting probleem – Solis Grind & Infuse (115A)
Situatie
De machine is geopend geweest i.v.m. een defecte pomp.
De pomp is vervangen door een nieuwe (origineel type).
Sindsdien vertoont de machine afwijkend gedrag.
Huidig gedrag
Bij inschakelen van de machine:
De pomp start direct en blijft continu draaien
Ook wanneer de keuzeknop op neutraal staat
Normaal hoort de pomp in neutraal niet te draaien
Waterafvoer:
Water wordt continu geloosd via de lekbak
Dit gebeurt ook op momenten dat de machine normaal zou moeten stoppen
Reinigingsmodus:
Start correct
Water loopt eerst via de zetgroep / filterhouder
Op het moment dat de machine normaal pauzeert:
Zetgroep stopt
Pomp blijft draaien
Water wordt omgeleid naar de lekbak
Stoom / heet water:
Heet water uit het watertappunt werkt
Bij stoomstand:
Er komt water uit het stoompijpje
Geen stoomvorming
Pomp draait continu
Normaal gedrag (eerst opwarmen, daarna pompen) vindt niet plaats
Temperatuurgedrag:
Machine lijkt niet naar stoomtemperatuur op te warmen
Doorlopend pompen lijkt opwarming te verhinderen
Bediening & signalen
De 1-kopje en 2-kopje lampjes knipperen afwisselend
Dit gebeurt zodra de machine is ingeschakeld
Bediening reageert deels, maar programmacycli worden niet normaal afgerond
Wat is gecontroleerd / uitgesloten
Waterreservoir en toevoer in orde
Water wordt correct naar:
zetgroep
stoompijp
watertappunt
gestuurd afhankelijk van de stand
Magneetventielen schakelen hoorbaar en functioneel
Slangenrouting gecontroleerd en functioneel
Nieuwe pomp draait mechanisch correct
Relevante wijziging
Tijdens de pompwissel is ook een thermisch beveiligingsonderdeel op de pomp los geweest en weer gemonteerd
Sinds die ingreep is het beschreven gedrag aanwezig
Kern van het probleem (feitelijk geformuleerd)
De machine:
blijft onafgebroken pompen
stopt niet wanneer dat volgens het programma zou moeten
lijkt daardoor niet correct op te warmen voor stoom
geeft een foutindicatie via knipperende lampjes
en loost water continu via de lekbak
Hallo,
Eerst enkele bedenkingen. Misschien heb je te snel een nieuwe pomp gekocht, meestal zijn die wel terug aan de praat te krijgen. Eens volledig demonteren en reinigen, ze zitten dikwijls gewoon vast door kalkaanslag.
Verder : wat was er eigenlijk mis : maakte ze nog geluid, pompte ze nog?
Foto van de pomp. Merk en type?
Ook nog : sensor op de pomp ? is dat zo, ik denk het niet...
Met uw huidige situatie met een pomp die blijft draaien : dit zou er op wijzen dat ze continu aangestuurd is.
Dit kan vanuit de stuurkaart komen. Mogelijkheden:
1. Processor in de war en blijft aansturen. Fabrieksreset proberen?
2. Als het een relaisaansturing is : defect relais : neem eens een foto van die stuurkaart.
3. Defecte component die het relais aanstuur
4. Ingeval van aansturing via triac of iets dergelijks : deze component defect
Heb je al gezocht naar een service manual? Ik vrees dat er van dit model niets te vinden zal zijn.
Hopelijk kan je hiermee een beetje verder...
Super bedankt voor je berichtje BErtrand,
Ja ik weet vrij zeker dat de pomp kapot was. Ik heb een kalkfilter en ik ontkalk de machine regelmatig. Als ik koffie wilde zetten, hoorde ik alleen een tik. Daarna niets. De nieuwe pomp doet het wel, maar dus helaas continu. Ik zie even geen mogelijkheid om foto's toe te voegen.
1. Deze machine heeft geen fabrieksreset. Anders dan de machine helemaal uitzetten.
2. Geen flauw idee wat een aanstuurkaart is :) (en ik moet nog ontdekken hoe ik hier foto's post:))
3. Idem
4. Ook geen defect
Ik heb gezocht naar gebruikershandleiding. Daarin ontdekte ik dat het knipperen van de lampjes geen storing aangeeft, maar aangeeft dat de maler niet goed is bevestigd. En dat klopt. Het bonenreservoir moet eraf als je de machine open maakt.
Ondertussen ga ik op zoek naar een manier om hier foto's te posten zodat ik wat foto's kan uploaden. Stiekem hoop ik dat ik bij het aansluiten van de pomp iets verkeerd gedaan heb.
Groet
Roelof
Beste Rep033,
Kan het zijn dat de originele pomp gesneuveld is door spontane pompactiviteit die niet gestopt is door menselijk ingrijpen? Ik meen in je relaas daar aanwijzingen daarvoor gevonden te hebben.
De meest toegepaste pompen hebben namelijk een beperkte inschakelduur met ingeval van overscheiding een thermische beveiliging Tf die ingrijpt om het contact te verbreken bij een bepaalde temperatuur. Soms al bij 35° tot wel 60°. Sommige thermische beveiligingen zijn zelf herstellend, zodat de pomp na afkoeling zijn werk kan hervatten. Kans dat je defecte pomp het gewoon doet als je hem buiten de beveiliging om zou testen, als het tenminste een eenmalige thermische beveiliging was die ingegrepen heeft.
Het onderliggende probleem zou kunnen zijn dat de pomp ongewenst permanent werd voorzien van spanning.
Als het geen schakelaar is die blijft hangen, en ook slijpsel van de koolborstels van de bonen molen geen kortsluiting veroorzaakt op de printplaat valt nog te denken aan de beruchte condensatoren van het type MKP X2, die na verlies van 30 tot 50% van hun nominale capaciteit de geest geven.
Maar na zoveel jaar trouwe dienst kan een printplaat wel eens erg te leiden hebben onder koolstofpoeder van de elektromotor. Neem enkele wattenstaafjes ter hand en begin met voorzichtig voelen op plekjes die koolstof aangetrokken lijken te hebben. Dat zo zijnde kan voorzichtig schoonkwasten met PCB cleaner wel eens wonderen doen.
suc6
Henk
De pomp stopte tijdens het water tappen. ''s ochtends tap ik standaard een glas water. Daarna koffie. Hij stopte vrij vlot met water tappen. De koffie is er tot op heden niet :)
Ik ga met wattenstaafjes in de weer. Bedankt voor je reactie.
Hallo Roelof,
Weinig te vinden over dit type machine maar ik heb een interessante video gevonden van een gelijkaardige die ook min of meer hetzelfde probleem heeft. Misschien helpt dit u verder want ik weet niet in hoeverre je intussen een reset hebt kunnen uitvoeren.
https://www.youtube.com/watch?v=9KrE79BUR44
Good luck verder met de zoektocht.
Bertrand
Dat filmpje was even hoopvol. Maar helaas... ik vrees dat de machine gewoon op is.
Goedenavond,
Het lijkt mij dat deze machine nog goed te repareren is. Omdat de probleemstelling niet erg duidelijk is wordt het moeilijk om op afstand een diagnose te stellen.
Mijn advies is om een Repair Café dat in de buurt is te bezoeken.
Is Lelystad een optie?
Met vriendelijke groet,
Piet
Inderdaad. Niet te snel opgeven. Ik denk ook dat ze best herstelbaar is. Volg advies van Piet en ga even langs bij een repaircafé in de buurt.